Trochę teorii o języku rosyjskim

O języku rosyjskim można pisać wiele. Zaczniemy od tego, że Rosja jest obecnie krajem o największej powierzchni (17 075 400 km2), jednak pomimo tak ogromnej przestrzeni, zaludnienie w Rosji na km2 wynosi 8,4 osoby – a zawód tłumacza przysięgłego w Rosji nie istnieje. Dla porównania w najbardziej zaludnionym zakątku świata, czyli w Makau (region Chińskiej Republiki Ludowej) zaludnienie wynosi 19 350 osób/km2. Jest różnica, prawda?

Ma na to wpływ głównie fakt, że spory obszar Rosji jest całkowicie niezamieszkały (np. tajga i tundra). Także w północnej części Rosji przez cały rok panuje tzw. ‘wieczna zmarzlina’, która jest pozostałością po zlodowaceniach z okresu plejstocenu (tzw. epoka lodowcowa). Rosja rozciąga się od obwodu Kaliningradzkiego, aż po Kamczatkę, co daje długość wynoszącą 8.850km. Kraj ten graniczy bezpośrednio z dwunastoma państwami oraz pośrednio z czterema, np. przez Morze Ochockie z Japonią, bądź poprzez Morze Berlinga z USA.

Strefy czasowe w Rosji

W Rosji istnieje aż dziewięć stref czasowych, chociaż jeszcze w 2010 roku było ich jedenaście. W przyszłości planowane jest zmniejszenie ilości stref czasowych do czterech. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew uważa, że ta zmiana ułatwi podróżowanie oraz usprawni komunikację poszczególnych federacji. W tym momencie niektóre tereny podzielone są na kilka stref czasowych. Dobrym przykładem może być teren Jakucji, który podzielony jest na aż trzy strefy czasowe.

Język rosyjski

2024 » O języku rosyjskim

Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Jest to język urzędowy w Rosji, Białorusi, Kazachstanie oraz Kirgistanie. Ponadto jest używany przez mieszkańców dwudziestu innych krajów jako język dodatkowy. Język rosyjski jest najbardziej zbliżony do języka białoruskiego oraz ukraińskiego, jednak jest to podobieństwo w stopniu podstawowym, w którym mieszkańcy Ukrainy i Białorusi zrozumieją Rosjanina oraz na odwrót. Jednak pisownia i wymowa poszczególnych słów różni się między tymi językami.
Według danych Newsweeka (kwiecień 2015) Rosja znajduje się na 6 miejscu w rankingu najczęściej używanych języków na świecie (254 mln), pierwszy w tym rankingu znalazł się język chiński – posługuje się nim aż 1,39 mld osób. Języka rosyjskiego jako języka ojczystego używa ponad 166 mln osób. Według danych z 2010 roku (ostatni spis ludności) w Rosji w języku rosyjskim mówiło 92,2% populacji.

Dialekty oraz rosyjski alfabet

W języku rosyjskim wyróżniamy trzy dialekty: północny, południowy oraz przejściowy. Różnią się one między sobą akcentem oraz wymową poszczególnych liter. W Rosji używany jest alfabet nazywany 'grażdanką’, który został wprowadzony w czasach panowania cara Piotra I Aleksiejewicza Wielkiego (XVII wiek). Alfabet ten jest łacińską odmianą cyrylicy, która na przestrzeni lat była zmieniana tak, by jak najprościej można nią było opisać rosyjskie słowa. Miało to również na celu ujednolicenie pisowni w taki sposób, aby na terenie całej Rosji była ona jednakowa. Obecnie nawet pieśni 'kościelne’ drukowane są grażdanką, która zastąpiła w ten sposób cyrylicę.

Wykorzystanie języka w pracy

Znajomość języka rosyjskiego w stopniu zaawansowanym można wykorzystać w calach zarobkowych, np. podejmując pracę jako tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Oprócz płynności z mowie i piśmie danego języka istnieje również kilka innych wymogów odnoszących się do tłumacza przysięgłego, o których można przeczytać na naszym blogu we wpisie Jak zostać tłumaczem przysięgłym języka rosyjskiego.